Пологи вдома, контрацепція, вакцинація:

небезпечні поради інстаграм-блогерки

Деколи поради тих, за ким ми стежимо в Instagram, можуть бути смертельно небезпечними.

На інстраграм-акаунт української блогерки Софії Стужук підписані понад 3 млн користувачів. Також вона має телеграм-канал, де майже 300 тис. підписників, та канал у YouTube з 32 тисячами підписників. Зазвичай пані Стужук пише про свою сім'ю і стосунки, проте останнім часом почала пропагувати деякі небезпечні речі щодо здоров'я. Пані Стужук розповідає, що за освітою вона юрист.

Якщо в людини мільйонна аудиторія, то за свої поради треба нести відповідальність. MediaSapiens разом з лікарем, акушером-гінекологом Сергієм Бакшеєвим розібрав п'ять найбільш кричущих тез інфлюенсерки: про пологи вдома, завмерлу вагітність, методи контрацепції, поїдання плаценти та вакцинацію.

1. Пологи вдома.

«И так: как же решилась! Дорогие, я не решалась. Если бы мне было нужно решаться, так это на роды в роддоме - вот там точно понадобилась бы решимость. А на роды дома мне решимость не нужна была. В моём мире не существует более правильных, более прекрасных, более безопасных, более комфортных вариантов», - пише Софія Стужук.

У світі акушера-гінеколога Сергія Бакшеєва такі пологи в Україні несуть смертельні ризики як для жінки, так і дитини. З 1996 року пан Бакшеєв працює у Київському міському пологовому будинку №3 та наголошує: при пологах можуть виникнути небезпечні ускладнення, з якими вдома вам ніхто не допоможе.

«Говорити людям, що пологи вдома краще за пологи в лікарні - це маніпуляція і брехня. Але для блогерки цей досвід міг виявитися вдалим. Є багато мам, які проводили не одні пологи вдома. Мені деякі чоловіки кажуть, що самі приймали пологи у своєї дружини. Але це велика удача, що вони не потрапили у відсоток акушерських ускладнень. Тому що завдання акушера-гінеколога - це не втручання і не ведення пологів, а спостереження за нормальним ходом подій. Ми втручаємось тоді, коли гору бере природний відбір і є загроза травми або смерті дитини чи матері», - сказав пан Бакшеєв MediaSapiens.

Крім того, лікар наголошує, що такі пологи не сертифіковані в Україні. За його словами, жоден лікар чи акушерка не може офіційно надавати такі послуги. Чому такі послуги не включені у структуру акушерської допомоги? Тому що в Україні немає для цього умов. На Заході у разі виникнення ускладнень швидка може прибути протягом 5-7 хвилин і доставити дитину чи матір у спеціалізований заклад. В Україні такої логістики немає. У заторі можна простояти 2-2,5 години.

А ускладнень під час пологів може бути чимало. Наприклад, кровотеча у матері чи тяжка гіпоксія (кисневе голодування) у малюка. В останньому випадку треба робити кесарів розтин, щоб дитина вижила.

«Якщо люди усвідомлюють, що вони несуть відповідальність за своє життя і життя своєї дитини, то мають право народжувати, де хочуть», - каже лікар.

Якщо ви прагнете провести пологи «по-домашньому», то Сергій Бакшеєв радить придивитися до проєкту «Домашні пологи у пологовому будинку». У Києві деякі пологові будинки мають палати, в яких умови максимально наближені до домашніх. Тут з породіллями можуть розміститися усі, хто захоче: від родичів до модних зараз помічниць доул, духовних магів-акушерок чи білих магів плаценти.

«Медичний персонал створює домашню атмосферу та не втручається до того часу, поки це не загрожує чиємусь життю. Такі опції є й у невеликих пологових будинках, які можуть надати ті послуги, які хочуть люди. Тому що запити в матерів бувають дуже різні: хтось хоче ультрасучасні зали з технікою, а інші ставлять свічки і просять не заходити. Також варіант пологів дуже залежить від того, чи немає якоїсь патології, чи правильне положення в дитини тощо», - розповідає лікар.

2. Завмерла вагітність.

За словами Софії Стужук, після народження першої дитини вона пережила завмерлу вагітність - коли плід припинив розвиватися. Дізналась вона про це на 12-му тижні під час УЗД. За її словами, в лікарні їй порадили терміново пройти «чистку» - інструментально витягти плід. Проте вона вирішила порадитися з людьми з фейсбук-групи про домашні пологи. Там їй порадили «справитися самій» з проблемою і «налаштуватися на пологи» (Нещодавно MediaSapiens писав про випадок у США, коли матір радилася з користувачами Facebook, а не лікарями, як їй лікувати дитину від грипу. Малюк загинув).

Блогерка розповідає, що після цього пила спеціальні «травки» і «розмовляла зі своїм організмом». У неї почалися перейми і вона вирішила поїхати з лікарні. У машині в неї почалася кровотеча, вона ледве дійшла до дому і залізла у ванну. Там у неї стався викидень. Після цього вона почала активно спілкуватися з доулою Джамілею, з якою познайомилася у Facebook, і вирішила народжувати наступних дітей вдома. Про все це блогерка розповідає у відео, яке вже переглянуло 105 тис. користувачів. Також вона описує це у своєму телеграм-каналі.

Лікар вважає, що жінці пощастило, але в іншої людини може бути інший досвід: «Доля до цієї жінки прихильна: вона чудовий блогер з мільйонами підписників. Їй щастило у питаннях вагітності на пологів. Але є жінки, яким може так не щастити, які можуть у ванній втратити свідомість і стекти кров'ю. До речі, на термінах 8-9 тижнів плідне яйце може почати виходити саме, але, приміром, застрягне у шийці матки, що дасть дуже масивну кровотечу. Це можна зупинити лише витягнувши пінцетом плідне яйце. Акушерство - це не математика, тут у кожного може бути різна ситуація».

Пан Бакшеєв розповідає, що до 12 тижнів завмерла вагітність трапляється доволі часто, як і мимовільне переривання вагітності (викидень). Тут є дуже чітке правило: чим менший термін, тим менше ускладнень і менша кровотеча може виникнути. Не завжди медики пропонують діагностичне вискоблювання та інструментальну евакуацію плоду («чистку»). Також можуть використовуватися медикаментозні способи. Саме їх застосовують, якщо жінка відмовляється від «чистки». Але все має відбуватися під наглядом медперсоналу, який контролюватиме, щоб кровотеча не стала масивною.

«Зараз медицина розглядає завмерлу вагітність як спосіб діагностики для подальших вагітностей. Грубо кажучи, перериваючи завмерлу вагітність, ми не лише закінчуємо вагітність, яка вже не відбулася, але й думаємо про ті фактори і ризики, які можуть виникнути при подальших вагітностях. Ми ставимо питання: завмерлу вагітність викликала генетична патологія чи ні; це фактор імунології чи ні; це патологія, що може повторитися чи це випадковість?» - розповідає Сергій Бакшеєв.

У відео Софія Стужук ще радить жінкам самим купити собі «абортивні травки», які мають посприяти викидню. «Будь-які травки, які протипоказані для вагітних. Наприклад, листя малини, материнка, хельба (яка є в моєму магазині)… Також гарно стимулює матку масло кмину підігріте з медом… Після викидня я пила екстракт грейпфрутового насіння, яке діє, як антибіотик», - каже вона.

Тобто вона радить жінкам приймати замість ліків трави, деякі з яких можна купити в її магазині. Нічого особистого, просто бізнес. Усі ці засоби, за словами пані Стужук, мають сприяти виробленню в жінки необхідного гормону окситоцину.

Сергій Бакшеєв з усім цим категорично не згоден. Він каже, що вищезазначені трави не є «абортивними». Крім того, для необхідного ефекту лікарі використовують медикаментозні препарати, дія яких більше вивчена. Щодо гормонів: справа також не в окситоцині чи кортизолі (про який Стужук теж часто згадує). Після викидня лікарі прописують препарати, які блокують гормон прогестерон, а потім застосовують препарати, які сприяють скороченню матки.

«Це не окситоцин, а препарати інших груп, які більш сучасні і більш контрольовані. Екстракт грейпфрутового насіння - це не антибіотик і так не діє. Ми далеко не завжди під час переривання вагітності чи після завмерлої вагітності призначаємо антибіотики. Але якщо є запальний процес, то екстракти насіння не допоможуть», - наголошує пан Бакшеєв.

Крім того, треба мати на увазі, що переривання вагітності (навіть завмерлої) будь-якими способами - це все можна назвати абортом. І є в них два різновиди: кримінальний чи медичний. Медичний проводиться лікарями до 12 тижнів вагітності із заповненням відповідної документації. Кримінальний аборт описаний у статті 134 ККУ «Незаконне проведення аборту». Стаття описує відповідальність, якщо, зокрема, проводить його особа, яка не має спеціальної медичної освіти.

3. Перерваний статевий акт і симптотермальний метод контрацепції.

«На самом деле, в своей жизни, я очень против любых вмешательств в организм вроде каких-нибудь там спиралей, гормональных средств и тд. Прeзepвативы - индивидуально. Кому-то нравится, кому-то нет. Я во второй группе. Для себя оптимальными методами считаю ППА [прерванный половой акт] или СТМ [симптотермальный метод]. Да, даже если там не 100% гарантия. Но я лучше доверюсь вселенной и рожу ещё пару малышей, чем гробить свой организм тем, что вверху упомянула», - пише Софія Стужук.

Перерваний статевий акт (ПСА) взагалі не є методом контрацепції, каже Сергій Бакшеєв. Адже до еякуляції у чоловіків виділяється певна кількість змазки і сперматозоїдів, які можуть бути активні та привести до вагітності. До того ж, зазначає лікар, ПСА не дозволяє вести повноцінне статеве життя. Цей метод може стати причиною сексуальної дисфункції в чоловіків, яка виникає через психологічний бар'єр «еякуляція - треба зупинитися». «Як лікар я засуджую такий метод і не підтримую», - зазначає пан Бакшеєв.

Щодо симптотермального методу. Цей метод передбачає, зокрема, щоденне вимірювання жінкою температури в прямій кишці та ведення записів щодо цього. Також треба розбиратися у виділеннях з піхви, та розраховувати свій менструальний цикл. Усі ці дані мають підказати жінці, якщо вона правильно їх трактуватиме, у які дні вона не повинна завагітніти. Зараз деякі блогери (приміром, Каріна Грек, яка має в Instagram понад 500 тис. підписників) не гребують підзаробити тим, що начебто навчать жінок правильно трактувати всі ці показники.

«Це було б гарним методом, якби ми жили на початку ХІХ століття. Тоді визначення овуляції стало проривом у гінекології, у лікуванні безпліддя та контрацепції… Але зараз щоранку ставити градусник у пряму кишку - це, як на мене, якась неповага до себе. Чи визначати стан слизу… Це методи, які мають історичну цінність і в сучасному світі не використовуються. Це, наче перший iPhone, який свого часу був революційним, але з ним уже ніхто не хоче ходити і нові програми там не відкриєш.

Зараз є тести для визначення овуляції. Якщо жінка не хоче використовувати гормональну контрацепцію, ставити спіралі чи інше, то може купувати ці тести. Також можна проходити 2-4 ультразвукові діагностики на місяць для визначення циклів. Пацієнти, для яких гроші не проблема, і які не хочуть використовувати інші методи контрацепції, користуються цим», - розповідає Сергій Бакшеєв.

Інстаграм-блогери, просуваючи СТМ та свої курси, лякають підписників гормональними препаратами. Проте лікар пояснює, що неправильно вживати термін «гормональна контрацепція», адже препарати дуже різні як за ціною, так і властивостями. Кожна жінка може з лікарем підібрати засіб для себе, враховуючи протипоказання.

«Зараз в Україні доступна найбільш сучасна контрацепція, яка взагалі існує. Крім того, контрацепція нині включає в себе певну якість життя. Є засоби, які прибирають передменструальний синдром. Приймаючи їх, жінки з вираженим ПМС не просто застраховані від вагітності, але й позбуваються неприємних почуттів. Є засоби, що одночасно є профілактикою раку ендометрія, товстої кишки тощо», - розповідає пан Бакшеєв.

4. Споживання плаценти.

«Мне совсем не стремно есть свою плаценту, отдала ее на капсуляцию и из неё сделали таблетки, уникальные по свойствам», - пише Софія Стужук в Instagram.

У Telegram вона також організовуала відеоінтерв'ю з доулою Валерією Жемчуг з Росії. Вона останні п'ять років займається капсуляцією плаценти та перекладала російською книгу «Плацента як забута чакра». Ось переказ однієї історії від доули.

Як вона розповідає, коли вона народжувала вдома, у неї виникло ускладнення при пологах - кровотеча. Акушерка запропонувала їхати в клініку, а це близько 30 хвилин. Інший варіант від акушерки - дати Валерії пожувати шматок її ж плаценти. Пані Жемчуг розповідає, нібито саме цей шматок плаценти дивовижним чином їй допоміг і кровотеча припинилася. Як ви розумієте, зв'язок між зупинкою коровотечі та плацентою в роті - нічим не доведений. Якби тоді кровотеча не припинилася, то ця історія могла б мати трагічні наслідки.

У Сергія Бакшеєа щодо подібних стародавніх повір'їв була стаття «Міфологія третього періоду пологів і вчення про плаценту». У ній він, приміром, писав, що раніше вважали, ніби свіжа плацента допомагає для виведення родимих плям, а порошок з неї - проти епілепсії та хореї. У XVIII столітті висушену плаценту жінок навіть продавали в аптеках. Проте все це з часів коли ще не існувало доказової медицини. Пан Бакшеєв каже, що використання плаценти - подібне до алхімії.

З іншого боку, розповідає лікар, плацента - це джерело біологічно активних речовин, тому її могли використовувати в косметології.

«За часів СРСР я ще застав, як плаценту складали у великі холодильники і відсилали кудись у Францію. Але зараз дуже велика кількість внутрішньоутробних інфекцій. Приміром, недіагностовані гепатити, ВІЛ і так далі. Все це може бути в плаценті. Тому чужу плаценту вже не можна використовувати. Через це були розірвані контракти з косметологічними компаніями… Їсти свою плаценту чи ні - це особиста справа кожного. Зараз моду на це також вводять зірки Голлівуду. Якщо в людини є якесь бажання і це не межує із шизофренією, то вона може робити що завгодно. Головне, щоб ці препарати не продавали іншим і не поширювали свої інфекції», - каже Сергій Бакшеєв.

На тому, що є ризик інфікування патогенними бактеріями виданню Promum розповідала і сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська. Також акушерка-гінеколог Наталія Лелюх наголошувала, що немає ніяких наукових доказів будь-якої клінічної користі такої «трапези».

«Жодні плацентарні поживні речовини і гормони не зберігається в достатніх кількостях після перетворення плаценти в капсули. Тому вона не може бути потенційно корисною для післяпологового стану матері. Крім того, споживання плаценти має серйозні ризики: тромбоемболія естрогенами з плацентарної тканини, інфекції та накопичення екологічних токсинів», - акцентувала Наталія Лелюх.

5. Відмова від вакцинації.

«Я тихонечко приняла в своей голове, в своей семье решение не вакцинировать своих детей. И просто этого не делаю… Я против вакцинации относительно своей семьи! Для себя изучила достаточно информации, чтобы прийти к такому решению достаточно твёрдо», - писала в Instagram блогерка Софія Стужук. Проте, як ми бачимо, вона не «тихенько» це вирішила, а розповідає мільйонам підписників.

MediaSapiens уже не раз писав про небезпеки такої позиції. Головні міфи щодо вакцинації лікарі спростовували в матеріалі «"Аутизм, гомеопатія та купівля довідок": що не так із програмою Bihus.info за участі антивакцинаторів». Зокрема, через відмову від вакцинації в Україні спостерігають спалах кору. У 2018 році Україна очолила світовий антирейтинг за кількістю хворих на кір.

Ця хвороба може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних ускладнень: пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (енцефаліту) тощо, а також до інвалідності та смерті. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику, зазначає Центр громадського здоров'я МОЗ України. За даними Центру громадського здоров'я, з літа 2017 року по початок листопада 2019 року на кір захворіли більше 115 000 людей, 41 людина померла.

Більше про вакцинацію можна прочитати на сайті МОЗ. Також міфи на цю тему свого часу розвінчувала й організація VoxUkraine, яка займається перевіркою фактів.

«Попри те, що вакцина проти кору існує з 1963 року, люди продовжують хворіти. За першу половину 2019-го на кір захворіли понад 55 тис. людей в Україні. 18 із них померли від ускладнень. Люди свідомо уникають вакцинації. Дехто робить це з релігійних причин. Наприклад, спалахи кору в Нью-Йорку часто починалися саме в ортодоксальних релігійних общинах», - наголошувала VoxUkraine.

MediaSapiens закликає в темі свого здоров'я довіряти перевіреним джерелам і профільним лікарям, а не популярним інфлюенсеркам із соціальних мереж.

Головне фото: скриншот з відео у YouTube Софії Стужук

За матеріалами: ms.detector.media


Повернутися назад Опублікована: 03 листопада 2023 р.