Панічні атаки - це термін, про який напевно чули усі.

Однак, що це - психічний розлад чи звичайне відчуття страху? Як зрозуміти, що у вас саме панічна атака і що з нею можна вдіяти?

Спершу: що таке панічна атака?

Панічна атака (ПА) - це гострий напад паніки, який може виникнути як і на фоні тривалої тривоги, так і в абсолютному спокої. Панічна атака може виникнути у кожної людини. Однак, якщо ПА відбуваютьсяз певною періодичністю, це може бути ознакою тривожних розладів.

Коли в людини трапляється перша панічна атака, вона не розуміє, що саме відбулося і починає боятися, що це трапиться знову. Такий страх провокує нову панічну атаку.

Як зрозуміти, що у вас саме панічна атака?

Це епізод інтенсивного страху або дискомфорту, який супроводжується наступними симптомами - мінімум чотирма з перелічених:

прискорене серцебиття;

підвищення артеріального тиску;

пітливість;

сухість у роті;

озноб;

відчуття задухи;

ускладнене дихання;

дискомфорт в області грудей;

відчуття клубка у горлі;

нудота;

відчуття запаморочення;

оніміння або відчуття поколювання;

страх смерті;

страх втрати контролю над собою.


Важливий момент: має бути виключено наявність соматичних захворювань (захворювання тіла)


Який механізм панічної атаки?

Панічна атака відбувається без видимих причин і зазвичай починається з незначних зовнішніх проявів. Наприклад, людина може їхати у маршрутці і не дуже добре почуватися. Якщо у транспорті задуха, у мозок починає надходити менше кисню, аніж зазвичай. Ця обставина цілком може запустити панічну атаку.

Мозок це сприймає як загрозу та починає реагувати так, наче зараз може трапитися щось жахливе. Тоді відбувається прилив адреналіну, в людини починають тремтіти руки, підвищується тиск. Мозок знову трактує це як сигнал загрози, наче людина зараз може померти. У цей час з організмом насправді усе гаразд, наявна лише неправильна інтерпретація мозку. Саме такий механізм панічної атаки.


Діагностика панічних атак - замкнуте коло

Якщо вас починають турбувати дивні симптоми (які насправді є панічною атакою), ви вірогідно звернетеся до лікаря. Більшість людей серед скарг називають тремор, прискорене серцебиття, запаморочення і не звертають увагу безпосередньо на тривогу і страх. Так розпочнуться візити до різних лікарів, щоб перевірити, чи немає кардіопатології, шийного остеохондрозу. Також порадять зробити електроенцефалограму. Після усіх обстежень вам поставлять діагноз вегето-судинна дистонія, якої не існує у класифікації хвороб. Цей діагноз ставлять, щоб описати будь-які неврологічні проблеми.


Так панічні атаки і залишаться невиявленими. Для діагностики панічних так варто звернутися до невролога або психіатра


Як допомогти собі під час панічної атаки?

Щоб запобігти або припинити панічну атаку, дійте у двох напрямах - на фізичному і психологічному рівнях.

Фізичні способи:

  • Спробуйте дихати через паперовий пакет. Його необхідно розташувати так, щоб він закривав область рота і носа. Робіть повільні та безперервні вдихи носом та видихи ротом. Якщо немає паперового пакета, можна використовувати долоні, складені «човником».
  • Як це працює? Збільшення концентрації вуглекислого газу та зменшення рівня кисню рефлекторно гальмує механізми ПА.
  • Зосередьтеся на діафрагмальному (черевному) диханні. Це повільний вдих носом, рахуючи до трьох, і такий же повільний видих через рот на рахунок 5-6. Уявіть, що ви намагаєтесь надути животом повітряну кульку. Може виконуватися стоячи / сидячи / лежачи.
  • Як це працює? Зниження частоти і сили серцевих скорочень через стимуляцію парасимпатичної системи черевним диханням.

Психологічні методи:

  • Заземліться - постукати стопами по землі, спробувати сидячи порозхитуватись. Потрібно змістити фокус уваги на тіло і точки опори.
  • Переключіться на зовнішнє середовище - потрібно описувати те, що відбувається у реальності довкола: повз пройшла дівчина у червоній сукні, на годиннику 10:15 тощо. Не менше 10 фактів.
  • Візуалізуйте щось приємне - можна згадати місце, де ви почуваєтеся безпечно або щасливі моменти.
  • Переключіть увагу на будь-яку рутинну дію.Що робити, якщо в іншої людини почалася панічна атака?


Варто показати, що ви поруч і підтримуєте цю людину. Можна взяти людину за плечі, повторювати, що вона в безпеці. Близьку людину можна обійняти, наче закриваючи її від оточуючих небезпек. Це все допоможе переключити свідомість зі страху на тактильні відчуття.

Джерело : ukrainky.com.ua

Повернутися назад Опублікована: 07 листопада 2023 р.